Hypothyreóza psů

Hypothyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy je nejčastějším onemocněním endokrinního systému u psů.  Vzácně se s ním ale můžeme setkat i u dalších druhů zvířat (kočky, koně) a poměrně často u lidí. Naproti tomu zvýšená funkce štítné žlázy, hyperthyreóza, je charakteristická pro starší kočky. Nedostatečná funkce štítné žlázy vede k příznakům jako je únava, letargie, nadváha až obezita, zimomřivost a zhoršená kvalita srsti. Je popsána i dědičná forma hypothyreózy, např. u finských hovawartů nebo španělských vodních psů. Příznaky hypothyreózy se projevují typicky u dospělých psů středních a velkých plemen, nejčastěji se diagnostikuje u starších psů mezi 4. a 10. rokem života, zpravidla ne u psů mladších 2 let. Velmi účinnou terapií je podávání hormonů štítné žlázy ve formě tablet.   

 

Štítná žláza (glandula thyroidea) je podlouhlá žláza tvořená folikuly umístěná v oblasti krku, kde těsně přiléhá na průdušnici psa ve formě dvou laloků. Endokrinní funkce žlázy spočívá v produkci dvou důležitých hormonů- trijodthyroninu (T3) a thyroxinu (T4), které regulují látkovou výměnu na úrovni buněk a genovou expresi a také ovlivňují metabolismus. Klíčové jsou zejména v období po narození, protože řídí správný vývin nervového a skeletárního systému a tím růst a vývoj celého organismu. Prekurzorem hormonů je jodizovaný protein thyreoglobulin. V krvi jsou hormony vázané na bílkovinné přenašeče; hladina T4 v krvi je mnohonásobně vyšší než T3, protože neaktivní T4 se mění na aktivní a více potentní T3 až v cílových buňkách. Důmyslný mechanismu reguluje produkci a tím i hladinu těchto hormonů v krvi. Označujeme ho jako hypotalamo-hypofýzo-thyroidální osa. Pokud v krvi poklesne hladina hormonů, v hypotalamu je produkován hormon TRH (thyrotropin-releasing hormone), který dává signál hypofýze (podvěsek mozkový) k uvolnění hormonu thyreotropinu, TSH (thyroid-stimulating hormone), který zapříčiní zvýšenou produkci a uvolnění hormonů štítné žlázy, tím dojde opět k navýšení jejich hladiny v krvi. 

(pozn. Kromě T3 a T4 produkuje štítná žláza ještě hormon kalcitonin, který snižuje hladinu vápníku v krvi.) 

Jak hypothyreóza vzniká? 

Rozlišujeme dva typy snížené funkce štítné žlázy, primární a sekundární. U drtivé většiny psů (>95 %) je hypothyroidismus primární, tzn. v důsledku postižení přímo štítné žlázy. Nejčastěji se tak děje na základě autoimunitního onemocnění (lymfocytární thyroiditis), kdy imunitní systém jedince považuje tkáň vlastního těla za “cizí”. V tom případě dochází k produkci protilátek proti thyreoglobulinu a k infiltraci tkáně štítné žlázy imunitními buňkami, čímž dochází k destrukci folikulů. Méně častou příčinou je idiopatická atrofie štítné žlázy neboli zánik tkáně thyroidey neznámého původu a její náhrada tukovou tkání. 

Při sekundární hypotyreóze dochází k dysfunkci na úrovni hypofýzy, nejčastěji se tak u psů stává v důsledku expandujícího nádoru, který hypofýzu utlačuje. Následkem toho nedochází k produkci hormonu TSH s následným zakrněním folikulů, které nejsou dostatečně stimulovány hormonem TSH k tvorbě hormonů štítné žlázy. 

Jak již bylo uvedeno výše, velmi vzácně se objevuje i hypothyroidismus kongenitální čili vrozený. U tohoto se příznaky objevují již ve štěněcím věku. Primární vrozený hypothyroidismus se vyznačuje nedostatečným až úplným nevyvinutím štítné žlázy nebo neschopností žlázy tvořit hormony kvůli dysfunkci jodizace či deficienci jódu. Může ho doprovázet struma, tj. zvětšení štítné žlázy kvůli nedostatku jódu. U sekundárního vrozeného hypothyroidismus je hypotalamo-hypofýzo-thyroidální osa intaktní (deficience thyreotropinu, TRH). Vrozený hypothyroidismus se projevuje těžkými příznaky jako je dwarfismus, změny chůze, abnormality skeletu, letargie, ospalost, mentální zaostalost a zácpa. Mláďata se rodí zpravidla vetší oproti normálu, ale v průběhu týdnů se začne projevovat jejich opožděný vývoj.  

Jaké jsou příznaky onemocnění? 

Nemoc postihuje zejména středně velká a velká plemena psů s predispozicí u labradorských retrívrů, dobrmanů, boxerů, irských setrů, kníračů a kokršpanělů. Obě pohlaví jsou postižena stejně. 

Obezita a vypadaná srst patří mezi obvyklé příznaky. Zdroj: http://dogaware.com/articles/wdjhypothyroid.html

Nedostatek hormonů má vliv na všechny orgánové systémy, dochází ke zpomalení metabolismu. Z toho plynou i následující projevy nemoci, které se u postižených psů objevují: 

  • zvýšení tělesné hmotnosti (bez navýšeného příjmu potravy) vedoucí k nadváze a obezitě 
  • letargie a ospalost 
  • nechuť k pohybu  
  • zimomřivost, vyhledávání teplých míst 
  • suchá vypadávající srst 
  • špatný růst nové srsti 
  • zvýšené ukládání pigmentu v kůži- hyperpigmentace 
  • prořídlá až úplně chybějící srst hl. na boku trupu, na stehnech zezadu, kořen ocasu, kořen nosu 
  • bradykardie – zpomalení srdečního rytmu 
  • větší náchylnost k infekcím kůže a uší 
“Tragický” výraz obličeje. Foto: Dr.Carol Foil, https://www.vin.com/apputil/content/defaultadv1.aspx?pId=17256&meta=4&catId=93445&id=4951353

Zpravidla se alespoň jeden z výše vyjmenovaných příznaků u psa s hypothyreozou objeví, i když se jedná o příznaky velmi nespecifické. Mezi komplikace doprovázející toto endokrinní onemocnění patří poruchy reprodukčního cyklu. U fen může dojít k narušení hárání až jeho vymizení (anestrus), abortům nebo infertilitě; u samců potom ke snížení libida, hypospermii, atrofii varlat nebo infertilitě. Dále se může objevit ztluštění kůže v oblasti čela v důsledku ukládání glykosaminoglykanů, což psovi dává “tragický výraz” obličeje. Vzácně se mohou objevit neurologické poruchy (megaesofagus, paralýza faciálního nervu atd.) nebo ukládání tukových částic do rohovky. 

Jak se hypothyreóza diagnostikuje? 

Při podezření na hypothyreózu se provede stanovení hladiny hormonů v krvi. Nejčastěji se jako první stanoví hladina TT4 (total T4) tedy celkového thyroxinu, který koluje v krvi navázaný na přenašeč. Pokud je hladina TT4 nízká a jsou přítomny klinické příznaky nemoci, lze uvažovat o hypothyroidismu. Určení 100 % diagnózy není ale vždy tak úplně lehké, protože existuje řada zdravotních potíží (chronické onemocnění, medikace, trauma atd.), při kterých se může sekundárně snižovat hladina thyroxinu v krvi, aniž by u těchto pacientů bylo přítomno thyroidální onemocnění (tzv. euthyroid sick syndrom). Proto je nutné doplnit stanovení TT4 např. změřením hladiny TSH fT4 (volný T4). Thyroiditis – zánět štítné žlázy potvrdí přítomnost autoprotilátek proti thyreoglobulinu v krvi. 

Kromě uvedenéhoje nutné brát na zřetel, že řada plemen má přirozeně nižší hladiny T4 než “běžná populace”, a proto samostatné snížení tohoto hormonu není indikací k terapii. Nižší hladiny T4 jsou popsány u greyhoundů, vipetů, saluki, sloughi, basenji, sáňových psů a bordeaux dog. Stejně tak mezi plemeny kolísá i přítomnost autoprotilátek proti thyreoglobulinu – např. jsou přítomny u pointrů a anglických setrů.

Jaká existuje terapie? 

Hypothyroidismus jako takový vyléčit nelze, existuje ale účinná terapie, která zmírní jeho důsledky. Terapií volby je každodenní tzv. substituční terapie, kdy je pacientovi podáván syntetický hormon štítné žlázy, levothyroxin (L-T4), ve formě tablet.  Krevní odběry se provádí opakovaně, tím se pravidelně kontroluje hladina hormonu v krvi. Na základě výsledků se medikace případně upraví, jelikož se u psa může tolerance na dodávané hormony  po čase změnit. Proto je důležité chodit s psím pacientem pravidelně na kontrolní odběry krve k veterinárnímu lékaři! Po zahájení terapie dojde rychle k obnově hladiny hormonu v krvi.  Ke zlepšení srsti a obnově normální váhy dochází během několika měsíců po zahájení léčby. Terapie je celoživotní 

 

 

 Reference: 

  1. Åhlgren, J., & Uimari, P. (2016). Heritability of hypothyroidism in the Finnish Hovawart population. Acta veterinaria Scandinavica, 58(1), 39. doi:10.1186/s13028-016-0221-8 
  2. MSD Manual, Veterinary Manual, Hypothyroidism in Animal by By Mark E. Peterson, DVM, DACVIM, Animal Endocrine Clinic, WWW.: <https://www.msdvetmanual.com/endocrine-system/the-thyroid-gland/hypothyroidism-in-animals> 
  3. Greco DS. Pediatric endocrinology. (2006) Vet Clin North Am Small Anim Pract. May;36(3):549-56, vi. 
  4. Feldman EC, Nelson RW, Reusch CE, Scott-Moncrieff JCR, Behrend EN. (2015). Canine & Feline Endocrinology, 4th edition. Elsevier Saunders The Canadian Veterinary Journal, 58(8), 858. St. Louis, Missouri, USA. 2015. 696 pp. ISBN: 9781-4557-4456-5. 
  5. Deborah S. Greco, DVM, MS, Edward C. Feldman, DVM, Mark E. Peterson, DVM, a kol. (1991) Congenital Hypothyroid Dwarfism in a Family of Giant Schnauzers. Journal of Veterinary Internal Medicine. 557-65. Vol 5. No. 2 

 

 

MVDr. Bára Schneiderová
Latest posts by MVDr. Bára Schneiderová (see all)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*