Terapie mesenchymálními kmenovými buňkami je jedna z novějších léčebných metod, která umožňuje obnovu různých tkání. Lze ji využít u psů, koček i koní.
Mesenchymální kmenové buňky
Mesenchymální kmenové buňky (MSC) jsou buňky, které se přirozeně vyskytují v každém organismu, v kostech, kostní dřeni, chrupavce, tukové tkáni, svalech a dalších strukturách. Jejich schopností je nahradit odumřelé a poškozené buňky a přeměnit se tak v různé buněčné typy, jako například osteoblasty (kostní buňky), chondrocyty (buňky tvořící chrupavku), adipocyty (tukové buňky), neurony (nervové buňky) a myocyty (svalové buňky). Další vlastností mesenchymálních kmenových buněk je schopnost snižovat imunitní odpověď organismu. Toto jsou unikátní schopnosti, které dávají velký prostor pro terapeutické účely. Zejména pak u onemocněních, kde neexistuje kauzální terapie, ale jen se tlumí příznaky.
Postup
Mesenchymální kmenové buňky můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny: autologní (aplikace ze stejného zvířete) a alogenní (aplikace z jiného zvířete stejného druhu). V současné době máme k dispozici pouze autologní aplikaci, ale již brzy se můžeme těšit na povolení na terapii alogenními kmenovými buňkami. Terapie spočívá nejprve v odebrání zdroje MSC, což je u zvířat nejčastěji kostní dřeň nebo tuková tkáň. Odběr probíhá v celkové anestezii, současně se také odebírá periferní krev. Po doručení do laboratoře s vyšší třídou čistoty je kostní dřeň kultivována po dobu 14-21 dní, poté je rozmíchána v odebrané krvi (plazmě). Takto připravený produkt je připraven pro aplikaci nemocnému zvířeti. Aplikuje se veterinárním lékařem, buď přímo do místa poškození (kloub) nebo nitrožilně. Výhodou kmenových buněk je možnost aplikace jedné dávky – buňky se dále množí (z jedné mezenchymální kmenové buňky vznikne vždy jedna kmenová a jedna diferencovaná). Jedna dávka obsahuje 5-30 milionů mesenchymálních kmenových buněk.
Koně
Použití mezenchymálních kmenových buněk v léčbě koní představuje velmi efektivní možnost terapie v regenerační medicíně, především při poranění šlach a chrupavek. Výhodou této terapie je rychlost a kvalita zhojení poškozené tkáně. Při běžně používaných terapiích dochází ke vzniku jizvovité tkáně a tvorbě kolagenu III, jenž nemá zdaleka takovou elasticitu jako původní šlacha. Proto také dochází k častým opakovaným zraněním na již zhojené šlaše, avšak nikoli v místě jizvovitého zhojení šlachy, ale nad nebo pod místem primárního poranění. Po aplikaci do zraněné šlachy se mezenchymální kmenové buňky diferencují na tenocyty (základní stavební buňky šlachy) a vznikají kolagenní vlákna typu I, která navrací šlaše původní elasticitu. Terapie využívající mezenchymální kmenové buňky tak umožňuje navrátit původní složení tkáně a snížit riziko opětovného zranění šlachy.
Psi
U psů lze použít mezenchymální kmenové buňky pro terapii osteoartrózy, revmatoidní artritidy, dysplazie kyčelního a loketního kloubu a dalších onemocněních kloubů a šlach. Výrazné pokroky byly zaznamenány i v oblasti využití imunomodulačních vlastností mezenchymálních kmenových buněk k léčbě autoimunitních onemocnění a hypersenzitivních reakcí. Je známo, že kmenové buňky mají imunomodulační účinky, především schopnost snížení imunitní odpovědi. Velkou výhodou použití buněčné terapie v léčbě ortopedických onemocnění a poranění je rychlá obnova funkce tkáně a kvalita zhojení.
Kočky
V léčbě koček se využívá schopnosti mezenchymálních kmenových buněk potlačovat odpověď imunitního systému. Příkladem poruch imunitního systému jsou různé alergické reakce včetně astmatu, jejichž projevy jsou kmenové buňky schopné utlumit či odstranit. Uvedené nemoci jsou běžně léčeny pomocí léků potlačujících imunitní odpověď, jako jsou kortikosteroidy, které se musí aplikovat často a dlouhodobě a mnohdy s sebou nesou celou řadu vedlejších nežádoucích účinků. Na rozdíl od nich je terapie kmenovými buňkami rychlá a bez vedlejších účinků. Dále se může léčba kmenovými buňkami využít u autoimunitních onemocněních (autoimunitní zánět střev-IBD) a gingivostomatitid.
Závěr
Terapie mesenchymálními kmenovými buňkami je budoucností jak ve veterinární tak i v humánní medicíně. Jejich potenciál je nezměrný a může léčit nespočet onemocnění, na které neexistuje kauzální terapie. V současné době je jen jediné centrum v České Republice, které má povolení pro výrobu veterinárního léčivého přípravku (autologní mezenchymální kmenové buňky) od Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL).
Zdroje
Y. Broeckx, B. Seys, M. Suls, A. Vandenberghe, T. Mariën, E. Adriaensen, J. Declercq, L. Van Hecke, G. Braun, K. Hellmann J. H. Spaas. Equine allogeneic chondrogenic induced mesenchymal stem cells are an effective treatment for degenerative joint disease in horses. Stem Cells and Development. DOI: 10.1089/scd.2018.0061
Shah , T. Drury, I. Roic, P Hansen, M. Malin, R. Boyd, S. Sumer and R. Ferguson. Outcome of Allogeneic Adult Stem Cell Therapy in Dogs Suffering from Osteoarthritis and Other Joint Defects. Stem Cells International. Volume 2018, Article ID 7309201. https://doi.org/10.1155/2018/7309201
M. Quimby and D. L. Borjesson. Mesenchymal stem cell therapy in cats Current knowledge and future potential. Journal of Feline Medicine and Surgery (2018) 20, 208–216
B. Gugjoo, A. Amarpal, G. T. Sharma. Mesenchymal stem cell basic research and applications in dog medicine. Willey Journal of Cellular Physiology. DOI: 10.1002/jcp.28348
- Zánětlivé onemocnění plic u kólií - 8 června, 2020
- Shaking puppy syndrom - 20 března, 2020
- Primární kongenitální glaukom u koček - 9 března, 2020
Buďte první kdo přidá komentář