Registry čipů

O tom, že je majitel povinen nechat načipovat svého psa jsme psali v minulém článku. Povinnost čipování se vztahuje i na cestující fretky a kočky. Pravděpodobně nejlepší důvod čipování je možnost lehké a jednoznačné identifikace zvířete v případě jeho ztráty. Problém je, že evidence čipu není povinností veterinárního lékaře a řada z nich tento úkon neprovádí. Důvodem je, kromě jejich časového vytížení, také fakt, že prozatím neexistuje jednotný registr čipů. To je samozřejmě dlouhodobě veterinární společností kritizováno, jelikož pak označení zvířete postrádá tu největší výhodu.

Veterinární lékař je však povinen registrovat pas zvířete, pokud si jej chovatel přeje vystavit. Součástí registračních informací je také číslo čipu. Do této databáze mají přístup pouze veterinární lékaři schválení k vydávání pasů, avšak zda je zvíře registrované, si můžete dle čísla čipu zjistit sami zde.

Doporučujeme tedy majitelům zvířat, aby si svá zvířata registrovala v databázích sami a pro zjednodušení zde uvádíme jejich seznam:

Registry čipů napojené na mezinárodní databáze Petmaxx:

Registr čipů napojený na European Pet Network:

Další registry:

 

MVDr. Ivana Váňová, Ph.D.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*