Toxoplasmóza je z pohledu humánní medicíny jistým strašákem zejména těhotných žen a mnohdy se setkáváme s nepřesnými informacemi o riziku infekce.
Mezihostitelem je organizmus (např. člověk, pes nebo jiný teplokrevný obratlovec), kde se parazit množí nepohlavně a přebývá ve tkáňových cystách. K nakažení mezihostitele dochází:
- a) pozřením vysporulovaných oocyst nebo
- b) pozřením tkáňových cyst obsahujících tzv. “spící” infekční stadia (bradyzoity).
Oocysty vylučují pouze kočkovité šelmy a tudíž je výhradním zdrojem nákazy oocystami. Vyloučené oocysty mohou kontaminovat vodu nebo potraviny (např. špatně umytá zelenina), což je nejčastější způsob nákazy člověka. K přenosu oocyst na potraviny může teoreticky dojít i pomocí vektorů. Oocysty nejsou infekční ihned, ale až po tzv. sporulaci, která za ideálních podmínek trvá minimálně jeden den. Po sporulaci však infekční přetrvávají v přírodě měsíce.
Pozřením tkáňových cyst se můžeme nakazit pouze při konzumaci tepelně neupravených tkání.
Rovněž kočka nepředstavuje riziko infekce celý život – oocysty vylučuje totiž pouze během první nákazy 1-3 týdny (výjimečně může u imunosuprimovaných koček dojít k opětovnému vylučování). V rozpoznání rizika u kočky nám může pomoct stanovení protilátek proti toxoplazmóze. Rozlišují se tzv. IgM a IgG protilátky, přičemž důležitá je i jejich „koncentrace“ (titr):
- IgM protilátky vznikají pouze během primoinfekce a pokud jsou zvýšené, je pravděpodobné, že kočka oocysty vylučuje a je zdrojem nákazy – v této fázi je doporučeno koprologické vyšetření kočky,
- pokud jsou zvýšené pouze IgG protilátky, je pravděpodobné, že kočka již zdrojem nákazy není,
- pokud nejsou zvýšené ani IgM ani IgG protilátky, může být kočka neinfekční, nebo může být v časném stadiu nákazy, kdy oocysty vylučuje.
Z hlediska infekčnosti je tedy nejméně riziková kočka, která má zvýšené pouze IgG protilátky.
Jako prevenci nákazy kočky lze doporučit:
- indoor chov koček,
- krmení komerčním nebo vařeným krmivem bez obsahu syrového masa a
- zamezení kontaktu s mezihostiteli (zejména hlodavci).
Opatření k minimalizaci rizika infekce u člověka zahrnují:
- mražení nebo dostatečné tepelné opracování masa (ohřev v mikrovlnné troubě není dostatečný),
- omývání zeleniny,
- nošení zahradnických rukavic při práci s hlínou,
- vyhýbání se nepasterizovaným mléčným zejm. kozím a ovčím výrobkům (jedná se o zanedbatelnou, nikoliv častou možnost přenosu) a
- u těhotných žen bez protilátek vlastnící kočky bez protilátek lze doporučit, aby byl kočičí záchodek čištěn co nejčastěji (tj. minimálně každodenně), případně jinou osobou.
Reference:
Mendez OA, Koshy AA. Toxoplasma gondii: Entry, association, and physiological influence on the central nervous system. PLoS Pathog. 2017 Jul 20;13(7):e1006351. doi: 10.1371/journal.ppat.1006351. eCollection 2017 Jul.
Torrey, E. F., & Yolken, R. H. Toxoplasma oocysts as a public health problem. Trends in Parasitology, 29(8), 380–384. (2013), doi:10.1016/j.pt.2013.06.001
Dubey, J. P., Ferreira, L. R., Martins, J., & Jones, J. L. (2011). Sporulation and Survival of Toxoplasma gondii Oocysts in Different Types of Commercial Cat Litter. Journal of Parasitology, 97(5), 751–754. doi:10.1645/ge-2774.1
- Digitální hyperkeratóza - 4 srpna, 2021
- Speciál o klíšťatech III: prevence – velký přehled antiparazitik - 24 června, 2021
- Speciál o klíšťatech II: představujeme onemocnění - 14 června, 2021
Buďte první kdo přidá komentář