Koronavirus (COVID-19) u psů a koček (aktual. 16.3.)

UPDATE 16.3. Americká veterinární laboratoř vydala informaci, že ani jeden z tisíců testovaných vzorků od psů a koček nebyl pozitivní na COVID-19.

 

Vzhledem ke zvýšené zátěži veterinárních lékařů kvůli dotazům ke koronaviru COVID-19 u domácích zvířat jsme se rozhodli aktualizovat tuto stránku dle informací WSAVA – mezinárodní asociace veterinárních lékařů. Poslední aktualizace informací WSAVA je k 7. 3. 2020, celý dokument najdete zde. Tento text jsme pro vás volně přeložili.

Koronavirus patří do rodiny Coronaviridae. Alfa- a beta-koronaviry obvykle postihují savce, zatímco gama a delta koronaviry obvykle postihují ryby a ptáky. Psí koronavirus způsobující mírný průjem a kočičí koronavirus způsobující infekční peritonitidu jsou oba alfa-koronaviry. Tyto koronaviry nejsou spojeny s aktuálním propuknutím koronavirové epidemie. Dokud se neobjevil SARS-Cov-2, který patří mezi beta-koronaviry, bylo známo pouze šest koronavirů schopných nakazit lidi a způsobit respirační onemocnění včetně koronavirového závažného akutního respiračního syndromu (severe acute respiratory syndrome coronavirus SARS-CoV, identifikován 2002/2003) a koronavirového respiračního syndromu Středního východu (Middle East respiratory syndrome coronavirus, MERS-CoV, identifikován 2012). SARS-CoV-2 je geneticky více příbuzný s SARS-CoV než s MERS-CoV, ale oba jsou to betakoronaviry původem z netopýrů. I když není známo, zda se COVID-19 chová stejně jako SARS a MERS, informace z obou dřívějších koronaviróz nám mohou pomoci v doporučeních ohledně COVID-19.

Aktuální informace ve vztahu ke zvířatům můžete sledovat na stránkách OIE (www.oie.int/scientific-expertise/specific-information-and-recommendations/questions-and-answers-on-2019novel-coronavirus/)

V návaznosti na vypuknutí nákazy COVID-19 vydala společnost WSAVA spolu s OIE nasledující seznam často kladených otázek.

Mohou se zvířata nakazit COVID-19?

Aktuálně existuje pouze omezené množství informací ohledně možné nákazy zvířat COVID-19 a neexistuje důkaz, že by domácí psi a kočky mohli být zdrojem nákazy pro jiná zvířata nebo osoby.

Mám omezit kontakt se zvířaty a pokud mám COVID-19?

Centrum pro kontrolu nemocí a prevence (CDC) doporučuje: Je vhodné během onemocnění COVID-19 omezit kontakt se zvířaty stejně jako s jinými osobami. I když neexistují případy onemocnění domácích nebo jiných zvířat COVID-19, je stále doporučeno, vzhledem k nedostatku informací o viru, kontakt omezit. Pokud je to možné, dejte zvíře do péče jiné osobě v domácnosti. Je vhodné zamezit mazlení, líbání, nechání se olizovat nebo sdílení jídla se zvířaty. Pokud se musíte o svá zvířata postarat, umyjte si předtím i potom ruce a noste roušku.” Aktuální informace od CDC najdete zde: http://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html#2019-nCoV-and-animals

Pokud bylo moje zvíře v kontaktu s osobou nemocnou COVID-19, může přenést onemocnění na další lidi?

Jelikož není známý zdroj onemocnění, existují pouze omezené informace, že by domácí zvířata mohli být infikované nebo přenášet SARS-CoV-2. Taktéž není známo, zda mohou onemocnět tímto onemocněním. Rovněž neexistuje důkaz, že by mohli být zdrojem infekce lidí.

Co mám dělat, pokud moje zvíře znenadání onemocní po styku s člověkem s prokázanou COVID-19 infekcí?

Není zatím známo, že by mohli domácí zvířata onemocnět nebo přenášet tento virus. Pokud dojde k rozvoji nevysvětlitelného onemocnění, kontaktujte epidemiology nebo veterinární správu. Pokud vám veterinární správa doporučí nejprve vzít zvíře k veterináři, kontaktujte ho předem telefonicky. Veterinář vám potvrdí, zda má prostory umožňující izolované vyšetření zvířete.

Jaké jsou obavy ohledně domácích zvířat v kontaktu s lidmi kteří jsou infikováni virem?

I když COVID-19 pochází od zvířat, přenáší se nyní z osoby na osobu. Tento přenos se děje kapénkovou infekcí. Není stále úplně jaké, jak jednoduše nebo složitě dochází k jeho šíření v lidské populaci – aktuální informace sledujte zde: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/transmission.html

I když není doposud žádný důkaz role domácích zvířat v šíření COVID-19, hygiena mytí rukou by měla být základní součástí interakce s nimi.

Jak nakládat se zvířaty v oblasti, kde je virus aktivní?

Aktuálně existuje pouze omezené množství dat o infekci zvířat koronavirem. I když doposud neexistují zprávy o onemocnění COVID-19 u domácích zvířat, měli by lidé omezit kontakt s neznámými zvířaty a umývat si ruce před i po každém kontaktu se zvířetem. Pokud jsou majitelé nemocní COVID-19, měli by omezit mazlení se zvířaty. Pokud se musí o svá zvířata postarat, měli by si před i po kontaktu se zvířetem umýt ruce a nosit roušku.

Měli by veterináři začít vakcinovat psy proti psímu koronaviru z důvodu rizika SARS-CoV-2?

Na světovém trhu existuje vakcína proti psímu koronaviru způsobujícímu průjem. Vakcína není licencovaná na použití proti respirační nákaze a nelze očekávat skříženou reakci. Veterináři vakcínu v této indikaci použít nesmějí.Jaký je názor WSAVA na zprávu o infekci COVID-19 u psa v Hongkongu?

Zpráva uvádí, že 28.2.2020 byl pes infikovaného majitele během rutinního testování slabě pozitivní na COVID-19 . Pátého března Hong Kong SAR Agriculture, Fisheries and Conservation Department uvedlo, že byly testovány nosní, ústní a rektální stěry a vzorky trusu. Dne 26.2. a 28.2. byli pozitivní vzorky z ústní dutiny a z nosu, kdežto 2.3. již pouze vzorky z nosu. Rektální vzorky a vzorky trusu byly pokaždé negativní. Množství viru ve vzorcích bylo nízké. Pro detekci byla použita real-time RT-PCR naznačující malé množství viru – není však možné zjistit, zda se jednalo o virové partikuly (infekční) nebo pouze o fragmenty RNA, které jsou neinfekční.

Pes neměl žádné klinické příznaky a byl odebraný z domácího, potenciálně infekčního prostředí 26.2.2020. Retestování v karanténě bylo provedeno pro odlišení zda se jednalo o kontaminaci z prostředí nebo infekci. Slabě pozitivní vzorek pátý den izolace naznačuje nízkourovňovou infekci a je pravděpodobné, že se jednalo o přenos z člověka na zvíře. To však není důkazem, že by byla zvířata zdrojem infekce pro lidi nebo jiná zvířata.

Státní veterinární správa rovněž informuje, že zvířata nejsou z pohledu přenosu COVID-19 rizikové. Zdroj: https://www.svscr.cz/informace-k-moznemu-prenosu-koronaviru-prostrednictvim-zvirat-a-potravin/.

 

MVDr. Ivana Váňová, Ph.D.

Promovala na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno v roce 2010, kde působí jako odborný pracovník na Ústavu fyziologie se zaměřením na klinickou patologii. Pracuje současně i v nadnárodní veterinární laboratoři, je zakladatelkou webu veterinarniportal.cz a spoluzakladatelkou informačního webu pro veterináře vetcafe.cz. Je členkou Komory veterinárních lékařu ČR a Evropské společnosti veterinární klinické patologie. V minulosti byla aktivní v chovu loveckých plemen, současně je majitelkou vděčné fenky z útulku Ebi, tváře projektu Společník pro život, pěti koček, dvou ovcí a čtyř slepic.
MVDr. Ivana Váňová, Ph.D.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*